Kunstinäituste külastajauuring: kaasaegsest kunstist saadakse osa rohkem, kui endale teadvustatakse

Publik kunstinäitusel. Foto: Roman-Sten Tõnissoo/Tallinna Kunstihoone

Antropoloogia Keskus viis Kunstiasutuste Liidu tellimusel läbi kvalitatiivse kunstinäituste külastajauuringu. Uuringu eesmärk oli paremini mõista, kes on tänane kaasaegse kunsti publik, millist rolli näituste külastamine inimeste elus mängib, millised on võimalikud murekohad ja kuidas külastajakogemust veel paremini toetada.

Uuringu välitööde käigus keskenduti järgnevatele uurimisküsimustele:

Uuringu läbiviimiseks kombineeris keskus erinevaid antropoloogilisi meetodeid, mis andis võimaluse võrrelda intervjuu käigus sõnastatud külastuskogemust ja tegelikku käitumist kunstinäitustel. Meetoditest kasutati süvaintervjuusid, paikvaatlusi lühiintervjuudega ning galeriide külastust jalutuskäiguintervjuu vormis. Kokku oli uuringusse kaasatud 33 osalejat. Samuti toimus projekti osana 22 kunstivaldkonna esindaja osalusel koosloome töötuba arutamaks, millised lahendused aitaksid kaasaegse kunsti kuvandit parandada ja julgustaksid sihtrühmasid kunstinäitustele rohkem tulema.

Uuringu tulemusena joonistus välja viis erinevat kunstinäituste külastajapersoonat, kes esindavad olulisemate publikugruppide koondportreesid. Olenevalt persoona erinevatest karakteristikutest, erines ka nende vastuvõtlikkus kaasaegsele kunstile ning soovitused, mida saavad näituseasutused konkreetse publikugrupi kaasamiseks ära teha. Samuti kaardistati terviklikult kunstinäituste külastajateekond ning erinevad galeriitüübid, mille alla kohalikud näitusepaigad jagunevad. 

Antropoloogia keskus sõnastas uuringu peamised taipamised:

Uuringu lühikokkuvõtte leiab siit. Täispika raporti palume küsida KAELa tegevjuhilt Kadi-Ell Tähistelt (kadi-ell@kael.ee).

Uuringu valmimist toetasid Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus ja Eesti Kultuurkapital.